Při investici do zlata ve fyzické podobě máte dvě možnosti. Buď si koupíte zlatý slitek, tedy cihličku zlata zatavenou v plastovém obalu, nebo investujete do krásné zlaté mince s líbivým reliéfem, kterou si můžete vzít do ruky a obdivovat. Že je volba jasná? No, doposud čeští investoři často nakupovali slitky!
Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Pokud jde o slitky, u nás se kupují především ty, které pochází ze švýcarských rafinérií. Pandemie koronaviru je ovšem téměř na dva měsíce ochromila. Tři švýcarské rafinerie, které dohromady tvoří třetinu světové produkce, musely být uzavřeny, všechny tři se totiž nachází v kantonu Ticino poblíž italských hranic. Slitků je teď na trhu ještě stále málo.
Zlaté mince mají své výhody
Není však důvod smutnit a odkládat investice. Zlaté mince jsou v mnohých ohledech ještě lepší než slitky. Například se nemusí číslovat, což ocení každý investor toužící po diskrétnosti. Kromě toho jsou hezčí na pohled, dají se obdivovat v ruce. Pořídíte je za nižší cenu, cena je mírně levnější než u švýcarských slitků. Kromě toho na slitek potřebujete mít našetřeno zpravidla více peněz, zatímco nejlevnější zlaté mince pořídíte i do pěti tisíc korun.
V Česku je zájem o zlaté mince z Vídně
Ve Vídni se z ryzího zlata razí mince o hmotnosti trojské unce (1 Oz) a menší pod značkou Wiener Philharmoniker. Češi si je v poslední době docela oblíbili, a jelikož je značka známá po celém světě, určitě s ní neprohloupíte. Chybu ale neuděláte ani s australskými „Klokany“, kanadskými mincemi s javorovým listem nebo americkými s motivem indiána a bizona. Všechny tyto a mnohé další si můžete zakoupit přímo v specializované prodejně v pražském Obecním domě.
Investice do zlata mají mnoho výhod. Zlato je komoditou ceněnou po celé planetě, prodáte ho kdekoliv, takže vás pak nemusí trápit špatný kurz koruny či nelibá politická situace v ČR. Zlato je vůči těmto vlivům imunní.