Nezáleží na tom, zda máte našetřené miliony, nebo „jen“ tisíce korun. Každý, kdo si odkládá z výplaty nějakou částku, by se měl postarat o to, aby tato částka pouze neležela na běžném účtu. Tam totiž ztrácí na hodnotě. Za pár let si za takto nešetrně odložené peníze koupíte mnohem méně věcí.
Co tedy dělat? Rozhodně peníze nenechávat na běžném účtu. Je třeba je dát někam jinam. Investovat do nějakého prostředku, který má výnos větší, než je míra inflace. A jelikož letos inflace dosahuje rekordních výšin (kolem 4 %), spořicí účet ani termínované vklady nejsou dostatečné.
Obsah
Nezkušený investor by se neměl pouštět do rizikových akcí
Největší výnos mají pochopitelně akcie či kryptoměny. Právě u těch ale existuje i nejvyšší riziko, že o své peníze přijdete. Oběma je potřeba trochu rozumět a také jim věnovat čas, pro začínající investory vhodné nejsou.
Pro malé investory, kteří touží bezpečně uchovat hodnotu peněz, je jako dělané investiční zlato. Bavíme se o investicích do zlata v jeho fyzické podobě, tedy o nákupu slitků či mincí, které máte sami doma. Uchováváte-li jich větší množství, je vhodné pořídit si trezor. Krádež je totiž jediným způsobem, jak lze o peníze uložené ve zlatě přijít. Hodnota tohoto drahého kovu dlouhodobě roste a ani do budoucna tomu nebude jinak. Zlato je čím dál vzácnější, kromě toho má jednu velmi unikátní vlastnost. Zatímco hodnota ostatních investičních nástrojů klesá, cena zlata roste. Nejvíce totiž získává na hodnotě v období krizí.
Proč investiční stříbro raději ne
Investiční slitky a mince jsou dostupné nejen ve zlatém, ale i ve stříbrném provedení. Odborníci však stříbro pro ukládání peněz nedoporučují. Ne že by jeho hodnota také stabilně nerostla, oproti zlatu ovšem má jednu nevýhodu. Není osvobozeno od 21% DPH. Při každém nákupu jde tedy 21 % do státní kasy, vy platíte více, než je skutečná hodnota slitku či mince.
Snad jedinou výhodou stříbra a jiných drahých kovů oproti zlatu je jejich nižší cena. Stříbrnou minci pořídíte i pod tisícovku, zatímco ty zlaté začínají na zhruba 1 500 Kč. Ani to ale není závratná částka.
Vyberte si svůj slitek či minci
Investovat do zlata lze v podobě slitku, nebo mince. Výběr je pouze na vás, v obou případech platíte pouze za cenu zlata. Mince mají jednu výhodu navíc – nečíslují se, a proto je jejich nákup zcela anonymní. Zlaté slitky jsou naproti tomu označeny unikátním identifikátorem.
Žádná česká mincovna nevyrábí zlaté slitky, proto jsou u nás nejpopulárnější ty švýcarské z rafinerie Argor Heraeus (nezaměňujte s německou rafinérií Heraeus). Ty jsou levné a světově proslulé, takže je kdekoliv snadno prodáte.
Jde-li o mince, máme samozřejmě i vlastní. Patrioti mají rádi například zlaté dukáty vydávané v omezeném nákladu – mají tedy i jistou sběratelskou hodnotu. Dodnes se vyrábí v takovém proveden, jaké ustanovil Karel IV., tedy ve stejné velikosti a ryzosti jako v minulosti. Jen už se k jejich výrobě nepoužívá zlato vytěžené v Jílovém u Prahy, jako tomu bylo kdysi.
Také zahraniční mince se u nás prodávají ve velkém, třeba ty australské s motivem klokana, nebo rakouské od Wiener Philharmoniker.
Do Česka jezdí nakupovat i Slováci
Zakladatel e-shopu zlate-mince.cz a sítě kamenných prodejen Pavel Trtík popisuje, že letos zaznamenali zvýšený zájem o investiční zlato. Češi podle něj kupují zejména menší slitky o hmotnosti 1 až 5 gramů. Naproti tomu Slováci sahají po slitcích o hmotnosti jedné unce (1 Oz) a vyšší. Na rozdíl od Čechů také zlato raději nakupují osobně v kamenné prodejně. Hodně slovenských investorů od západních hranic jezdí na Moravu do Vsetína, kde má firma Zlaté mince jednu ze svých poboček. Nákup zlata v ČR je pro ně výhodnější.