Důsledná kontrola procesů je jistě jedním z hlavních předpokladů úspěšně dokončeného projektu, ale jak se říká – čeho je moc, toho je příliš. A kde leží ona pomyslná hranice mezi efektivním manažerským přístupem a superdetailním zkoumáním i těch nejbanálnějších činností podřízených? Pokud jste propadli dojmu, že bez vašeho pedantského dohledu nikdo neodvede práci na sto procent, máte problém. Tzv. micromanagement je krajně neefektivní přístup a v horším případě i počátek rychlého konce.
Nechte podřízené dělat svou práci
Mnohé analýzy prokázaly, že zaměstnanci, kterým vedení dává více volnosti, odvádí mnohem lepší výsledky než ti, jež si stěžují na nedostatek svobodného rozhodování. Tzv. mikromanažeři se vyznačují neustálou tendencí kontroly, kritiky a rýpání se v práci podřízených. Baží i po informacích, jež pro ně nejsou relevantní a mají pocit, že ostatní nepodávají dobrý výkon. A protože se zabývají naprosto nepodstatnými detaily, zbytečně projekt brzdí a demotivují celý tým.
Z nenáviděného mikromanažera respektovaným leaderem
O titul mikromanažera nikdo nestojí. Naštěstí se ho můžete snadno zbavit. Ale jak začít? Například tím, že si pořídíte pro řízení projektů software. Umožní vám definovat projekt a delegovat jednotlivé úkoly mezi konkrétní členy týmu. Nastavíte termíny, pracovní postupy, rozpočty… a pak už jen počkáte na pravidelné reporty. Ušetříte spoustu času a konečně stihnete úkoly, protože budete řešit jen splněné plány a nikoliv ztrácet čas prověřováním toho, co k nim vedlo.
Tip: Dobrou volbou je česká platforma eWay-CRM, která nabízí široké spektrum funkcí s přesahem do projektového managementu. Přečtěte si, co je CRM a vyzkoušejte si na 30 dní zdarma verzi premium.
Ego dejte stranou a naučte se důvěřovat
Smířit se se skutečností, že mnozí podřízení zvládají přidělené úkoly lépe než vy, bude z počátku těžké. Ale jakmile potlačíte ego a začnete ostatním lidem více věřit, vaše firma zažije raketový vzestup. Nezapomeňte je chválit a buďte velkorysí v případě menšího selhání – druhou šanci si zaslouží každý. Na druhou stranu nemá smysl sdílet pracovní prostředí s někým, kdo očividně netahá za stejný konec provazu.